Metoda TRE

Home / nie tylko joga / Metoda TRE

 

Dr David Berceli (USA) stworzył unikalny zestaw prostych ćwiczeń o nazwie TRE (ang. Tension and Trauma Releasing Exercises, pol. Ćwiczenia uwalniające napięcia i urazy). To prosta i skuteczna technika redukcji nadmiaru stresu oraz uwalniania głębokich napięć mięśni i powięzi. Pomocna w pozbywaniu się bolesnych skutków przeciążenia ciała i układu nerwowego: bóle głowy, bóle pleców, napięcia w okolicach miednicy, nieregularne bolesne miesiączki, chroniczne zmęczenie, problem zimnych stóp i dłoni, bezsenność lub nadmierna ospałość; a także stany depresyjne, lęki, trudności w wyrażaniu emocji, wybuchowość, słaba koncentracja uwagi.

Metoda TRE opiera się na naturalnym mechanizmie dochodzenia do stanu równowagi biochemicznej i psychofizycznej. Wykorzystuje ostatnie osiągnięcia z dziedziny neurofizjologii, bazując na znanym wszystkim ssakom mechanizm drżeń mięśni i powięzi. Zarówno zebra, której udało się uciec przed drapieżnikiem, jak człowiek, który przeżył np. wypadek samochodowy, zaczyna się trząść, by dojść do stanu równowagi. Wibracje powodując rozluźnienie mięśni (głównie biodrowo-lędźwiowych, nóg, miednicy oraz grzbietu), sprawiają, że opadają hormony stresu, a ciało może znów normalnie funkcjonować.

Podczas leżenia na macie, pozwalamy wibracjom rozluźniać napięcia całego ciała i redukować bolesne skutki nadmiernego stresu. Uwalniamy zarówno napięcia bieżące, jak i stare urazy; stres z wiązany z jednorazowym wydarzeniem jak np. rozwód, ciężki poród, kontuzja sportowa, jak i stres przewlekły np. wymagająca praca, trudne dzieciństwo, toksyczny związek, opieka nad chorą osobą.

TRE wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu, wzmacnia układ immunologiczny, przywraca elastyczność, sprawność i żywotność całego ciała.

Doskonale komponuje się z jogą i ćwiczeniami Pilatesa oraz z psychoterapią Gestalt.

Grupę prowadzi Alicja Maja Zieńko,